50+ Csoport 2023.12.05. alkalom beszámolója
Az 50+ csoport tagjai mai napon már az új liturgikus évben találkoztak.
Az új liturgikus év advent első vasárnapjával kezdődik, amely idén 2023. december 3-ra esett, és 2024. november 24-én, Krisztus, a világmindenség királyának ünnepén zárul majd.
Advent első vasárnapja a vízkereszt utáni első vasárnapig tartó karácsonyi ünnepkör és az egyházi év kezdete. A Szent András ünnepéhez (november 30.) legközelebb eső vasárnaptól Jézus Krisztus születésének napjáig, december 25-ig tartó advent a keresztény kultúrkörben a karácsonyi előkészület ideje.
Advent második vasárnapján Márk evangéliumát olvassuk majd, így a mai napon mi is ezzel foglalkoztunk:
december 10. vasárnap, Advent 2. vasárnapja
Iz 40,1-5.9-11 2Pét 3,8-14 Mk 1,1-8
Az imát és az agapét követően, az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan, igés lapokat írtunk, melyeket a Kórházlelkészi Szolgálat munkatársai juttatnak el a betegekhez az adventi időszakban.
Az advent szó a latin adventus Domini, az Úr eljövetele kifejezésből származik, mégpedig az eljövetel kettős értelmében:
Jézus Krisztus megszületése Betlehemben és második eljövetele az idők végeztével. A négy vasárnap további jelentéssel is bővült: az Úr négy eljövetelét szimbolizálja először a megtestesülésben, másodszor a kegyelemben, harmadszor a halálunkban, negyedszer az ítéletkor, amelyre készülnünk kell. A liturgiában az advent színe a lila, kivéve advent harmadik vasárnapját (gaudete vasárnap), amikor szabad rózsaszínt használni.
Kezdetben csak egy adventi vasárnapot ünnepeltek, a VII. században Nagy Szent Gergely pápa állapította meg négyben a számukat, és 1570-ben V. Piusz pápa tette kötelezővé az adventi időszakot a katolikus egyházban. Régen advent kezdetét éjféli harangzúgás jelezte, szigorú böjti időszak volt, és az emberek hajnali misére (rorate) jártak.
A szentmise ünneplésében az evangéliumi olvasmányok azonban nem minden évben ugyanazok. Egyházunk három ciklusba sorolta az olvasmányokat: A, B és C évi vasárnapokra. A 2023-2024-es liturgikus év a B ciklusnak felel meg, amely Szent Márk evangéliumára összpontosít. Ezért a vasárnapi szentmisék evangéliumi olvasmányait túlnyomórészt ettől az evangélistától, ebből az evangéliumból olvassuk. A következő években a C ciklus (Szent Lukács evangéliuma), majd az A ciklus (Szent Máté evangéliuma) következik. Szent János evangéliumát elsősorban karácsonykor és húsvétkor olvassuk.
Advent jelképe az adventi koszorú, amelyet rendszerint fenyőgallyakból fonnak, a ráhelyezett négy gyertya közül minden vasárnap eggyel többet gyújtanak meg.
A gyertyák a Jézus születése révén szétáradó világosságot, egyben a hitet, a reményt, a szeretetet és az örömöt jelképezik. A szokás a XIX. században jött divatba, de gyökerei még a pogány korba nyúlnak vissza. Az első, kocsikerék nagyságú adventi koszorún még 24 gyertya állt, és minden hétköznap egy fehéret, minden vasárnap egy pirosat gyújtottak meg. Az adventi koszorúkat a templomokban áldják meg advent első vasárnapján vagy az előző szombat esti szentmisén.
Advent idején kerülték a zajos mulatságokat, táncokat, lakodalmat sem tartottak. Adventhez több népi hagyomány kapcsolódik. Az eladósorban lévő lány a hajnali misére történő első harangozáskor a harang köteléből három szálat tépett, amelyet aztán a hajában hordott, hogy farsangkor sok kísérője legyen. Erdélyben a hajnali mise idején zárva tartották az ajtót és ablakokat, hogy az ilyenkor állati alakot öltő boszorkányok ne ronthassanak a házakba, ólakba. Az Alföldön a lányok a hajnali misére harangozáskor mézet vagy cukrot ettek, hogy édes legyen nyelvük és így férjet "édesgessenek" maguknak.
Az adventi naptár eredeti jelentősége az volt, hogy elvezesse a felnőtteket és a gyermekeket a karácsonyhoz, az "igazi" naptár minden egyes ablaka mögött a karácsonyi ünnepkörre utaló gondolat rejlett. (Az első nyomtatott adventi naptár 1908-ban készült Münchenben.) A vallási tartalom napjainkban mindinkább elhalványul, az ipar és a kereskedelem egyszerűen decemberi naptárt csinált belőle, amelynek minden egyes napját, lapját csokoládé vagy marcipán édesíti meg.
Áldott ADVENTET Mindnyájunknak!