50+ csoport 2024.03.19. alkalom beszámolója

2024.03.21

2024.03.18-án ismét találkozott az 50+ csoport. Színes, érdekes programunk volt:

Az imádságot követően a jövő vasárnapi evangéliumot olvastuk – Virágvasárnapra készülünk!

Az olvasandó evangéliumi szakasz:

Iz 50,4-7 Fil 2,6-11 Mk 14,1-15,47 vagy röv.: Mk 15,1-39

A MI URUNK JÉZUS KRISZTUS KÍNSZENVEDÉSE Szent Márk szerint

Ezt követően Szalay András, a könyv egyik nyelvi lektora ismertette velünk a Szent II.János Pál intézet által kiadott, és a napokban megjelenő, A SZELÍD FÉNY című könyvet. ( Regény Aquinoi Szent Tamásról )

Ez a regény egy időutazásra hív, amely izgalmas kaland, de kihívások elé is állít. Belecsöppenünk egy olyan világba, melyben nem feltétlenül mozgunk otthonosan. Ez a kultúrsokk-élmény rögtön a regény elején érzékelhető, szinte azt sem tudjuk, hová kerültünk. A középkor titokzatos világa lépésről lépésre tárja fel kapuit előttünk.

A becsület, a hűség, a szerelem és a hit megpróbáltatás alá esik.

A Szent II. János Pál Intézet az Aquinói Szent Tamás életéről szóló regényt a domonkos szent halálának 750. évfordulója alkalmából jelentette meg, mely mostantól 20%-os kedvezménnyel megrendelhető az Intézet honlapjáról.

https://www.janospalintezet.hu/

A könyvismertető után agapé következett, majd Tóthné Behina Beáta interaktív előadását hallgathattuk meg Fra Angelico: Angyali üdvözlet c. képe alapján.

Festményprédikációk – Angyali üdvözlet

Milyen titkokat rejt egy-egy festmény? Lehet-e mondanivalója, üzenete számunkra egy művészeti alkotásnak?

A mennyei és a földi világ, Gábriel arkangyal és Szűz Mária találkozása a megtestesülés (inkarnáció) misztériumának része. Kétezer éve foglalkoztatja a művészeket, hogyan lehet ábrázolni ezt a találkozást és ezt a rövid mondatot a Bibliából: "Az Ige testté lett…" (Jn 1,14)

Minden angyali üdvözlet témájú festmény tele van titokkal, talánnyal, mert maga a szeplőtelen fogantatás is – az emberiség történetében – végtelenül misztikus, egyedülálló pillanat, és kétségtelenül hatással van ránk a mai napig.

Fra Angelico: Angyali üdvözlet (1430–1432) Prado, Madrid

Az elsőt Fra Angelico festette fára temperával 1430 körül. A kompozíció nagy részét Gábriel és Mária alakja uralja. A bal felső sarokban egy sejtelmes alak keze látható, amint Mária felé küld egy sugarat, benne a Szentlelket szimbolizáló galambbal. Természetesen a szemlélő érzi, hogy Isten jelen van az eseményeknél, de nem látható, mert nem ábrázolható. Fra Angelico mint dominikánus szerzetes nagyon komolyan vette ezt a szigorú előírást, mégis megkerüli, amikor egy idős, szakállas alakot formáz meg az épület ornamentikájában a Mária és a főangyal közötti oszlop fölött. Az oszlop önmagában is Istent szimbolizálja.

Azt a pillanatot láthatjuk, amikor a főangyal ezeket mondja: "Üdvöz légy, kegyelembe fogadott, az Úr veled van!" (Lk 1,28)

A szeplőtelen fogantatás pillanatának lehetünk részesei. A két alak ugyanúgy tartja a kezét. Az egyik tartózkodó, szemérmes, a másik tiszteletadó, hódoló testtartás. A ruhájuk színében is ez a kettősség van jelen. A Szűz ruhája vörös (a földi élet szimbóluma), a köpenye azúrkék (a mennyei élet szimbóluma). Gábriel fordított sorrendben van felöltözve. Vörös köpeny fedi a kék ruháját (az alul szétnyíló redők mutatják). Az arkangyal földi küldetésben van. Ugyanúgy, ahogy a bűnbeesés után az első emberpár Édenből való kiűzésénél is jelen volt. Figyeljük meg a bal oldalon a kép-a-képben funkciót, az ott Gábriel ugyanabban a ruhában. Őrzi a kertet, hogy ne térhessen vissza Ádám és Éva. És most ő hozza az örömhírt a "második" Évának, hogy a szíve alatt hordozza a "második" Ádámot, az emberiség reménységét.

Ritka, hogy ez a két meghatározó pillanata az emberiségnek egy képen szerepel.

( in: https://www.igeidok.hu/kultura/festmeny-predikaciok-angyali-udvozlet-annuntiatio )

Bea arról mesélt nekünk, tanított minket, hogy Fra Angelico, aki egy domonkos szerzetes volt, hogyan prédikált az ecsettel, hogyan festette meg mindazt, amit az Istenről tudott, és hogy szinte az egész Szentírást belesűrítette ebbe az egy képbe.

Tudatosította bennünk a szeplőtelen fogantatás és a szűzi fogantatás különbözőségét.

A szeplőtelen fogantatás dogmája:

A századok folyamán az Egyház tudatosította: mit jelent az, hogy Mária Isten által "kegyelemmel teljes" (Lk 1,28); vagyis: a megváltásban részesült fogantatásáról kezdve. Ezt vallja meg a IX. Piusz által 1854-ben kihirdetett Szeplőtelen Fogantatás dogmája: "A Boldogságos Szűz Máriát első pillanatától kezdve a mindenható Isten sajátos kegyelme és védelme folytán, az emberiség Megváltójának, Jézus Krisztusnak érdemei erejében, sértetlenül megóvta az eredeti bűn szennyétől."

Ez a "teljességgel egyedülálló szentség", amelyet "fogantatásának első pillanatától kezdve birtokolt", teljességgel Krisztustól származik. "Ő a megváltásban fenségesebb módon részesedett Fiának érdemeiért." Minden teremtett személynél jobban "megáldotta őt az Atya Krisztusban minden lelki áldással a mennyben" (Ef 1,3). Őt az Isten "szeretetében Krisztusban választotta ki a világ teremtése előtt, hogy szent és feddhetetlen legyen előtte a szeretetben". Ünnepe: december 8.

(https://sapientia.hu/kiadvanyok/sapientia-fuzetek/szeplotelen-fogantatas-dogmaja )

Szűzi fogantatás

A Bibliában Gábriel arkangyal az angyali üdvözletben szólt Máriához: "Üdvöz légy, kegyelemmel teljes." az "Üdvözlégy" egy ígéret arra, hogy üdvözülni fog Mária, a kegyelemmel teljes pedig azt jelenti Isten tökéletesen mentesítette Máriát az eredendő bűntől. Isten azért mentesítette Máriát a fogantatása pillanatában minden bűntől, hogy majd később – ha Mária is elfogadja – meg tudja szülni Isten Fiát, Jézust. Ezért két fogantatásról beszélünk, egyik passzív, amikor Mária fogantatott Szent Anna méhében, a másik aktív, amikor Mária elfogadja Gábriel arkangyal szavait: "legyen".

A Gyümölcsoltó Boldogasszony (latinul: Annuntiatio Beatae Mariae Virginis ) Jézus fogantatásának, illetve a születése hírüladásának főünnepe, melyet a római katolikus egyház március 25-én ünnepel.

https://lexikon.katolikus.hu/G/Gy%C3%BCm%C3%B6lcsolt%C3%B3%20Boldogasszony.html

Fra Angelico képének rengeteg üzenete, rétege van a szemlélő számára.

Ebben a közös gondolkodásban azt kaptuk útravalóul, hogy ne feledjük, mindannyian meg vagyunk váltva! Jézus testvérei és társörökösei vagyunk az öröklétben!

Isten minden kegyelmet megad nekünk ahhoz, hogy neki tetsző életet élhessünk, a mi dolgunk csak az, hogy időt szánjunk az Istennel való bensőséges kapcsolatra!

Együttlétünket a Magnificat közös elimádkozásával zártuk.

Magnificat

Mária így szólt:

"Lelkem magasztalja az Urat, és szívem ujjong megváltó Istenemben,

mert rátekintett szolgálója alázatosságára.

Íme, mostantól fogva boldognak hirdet minden nemzedék,

mert nagyot tett velem a Hatalmas, és Szent az ő neve.

Irgalma nemzedékről nemzedékre az istenfélőkkel marad.

Karja bizonyságot tett hatalmáról: szétszórta a szívük szándékában gőgösöket,

letaszította trónjukról a hatalmasokat, az alázatosakat pedig fölemelte.

Az éhezőket javakkal töltötte el, de a gazdagokat üres kézzel küldte el.

Gondjába vette szolgáját, Izraelt, megemlékezve irgalmáról,

amelyet atyáinknak, Ábrahámnak és utódainak örökre megígért."

( https://szentiras.hu/SZIT/Lk1,46-55 )

© 2020 A debreceni Szent László Domonkos Plébánia ideiglenes weboldala. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el