Idősek és betegek szentmiséje 2023.04.01.

2023.04.03

Ó, élet Ura, add meg, hogy életünk minden szakaszát ajándékként értékeljük, mert telve van további ígéretekkel. Szeretettel valósítsd meg ránk vonatkozó akaratodat azáltal, hogy mindennap irgalmas karjaidba veszel minket. ( Szent II. János Pál pápa )

Idősek, betegek szentmiséje a Debreceni Szent László Plébánián

A tavalyi évhez hasonlóan, dr. Havas Lászlóné Gyöngyi fáradhatatlan szervezésének köszönhetően, a debreceni Szent László Plébánián megtartották a már hagyományosnak mondható Idősek miséjét. 2023. április 1-én, a nagyhetet megelőző szombat délutánján, 15.00 órától bensőséges szentmise keretében járulhattak a résztvevők a betegek szentségéhez, és lehetőségük volt húsvéti szentgyónásuk elvégzésére is.

Mintegy ötven idős, beteg testvérünk kérte a betegek szentségének kiszolgáltatását, az olajjal való megkenést, a papi áldás kíséretében. A szentmisét Tokodi László atya és Leszkovszky György Pál atya celebrálták.

Az evangéliumi szakaszt János evangéliumából olvastuk:

"Lázár feltámasztása után a Mártához és Máriához jött zsidók közül sokan hittek Jézusban, mert látták, amit cselekedett.

Némelyek azonban elmentek a farizeusokhoz, és jelentették, hogy mit tett Jézus. Erre a főpapok és a farizeusok összehívták a főtanácsot, és így tanakodtak: "Mit tegyünk? Ez az ember sok csodát művel. Ha engedjük, hogy folytassa, mindnyájan hisznek majd benne. Aztán jönnek a rómaiak, és elpusztítják szentélyünket és népünket."

Közülük az egyik, Kaifás, aki abban az évben főpap volt, ezt mondta nekik: "Ti nem tudtok semmit. Gondoljátok csak meg: Jobb, ha egy ember hal meg a népért, minthogy az egész nemzet elpusztuljon!"

Ezt pedig nem magától mondta, hanem mint annak az évnek főpapja prófétaként megjövendölte, hogy Jézus a népért hal meg; sőt nemcsak a népért, hanem hogy egybegyűjtse Isten szétszóródott gyermekeit.

Attól a naptól kezdve megegyeztek abban, hogy megölik őt. Ezért Jézus nem mutatkozott többé nyilvánosan a zsidók előtt, hanem visszavonult a pusztaság melletti vidékre, egy Efrém nevű helységbe, és ott tartózkodott tanítványaival együtt.

Közeledett a zsidók húsvétja. A vidékről már az ünnepek előtt sokan felzarándokoltak Jeruzsálembe, hogy megszentelődjenek. Ezek keresték Jézust, és még a templomban is beszélgettek róla: "Mit gondoltok, eljön-e az ünnepre?"

A főpapok és a farizeusok ugyanis ekkor már kiadták a rendeletet, hogy aki tud valamit Jézus tartózkodási helyéről, jelentse, hogy elfoghassák őt." (Jn 11,45–57)

Tokodi László atya homiliájában különösen is felhívta a jelenlevők figyelmét arra, hogy a betegek szentségét nem csak haldoklók, hanem mindazok a hívek (megkereszteltek) megkaphatják, akik betegség vagy öregség miatt veszélyben forognak, ha ez a veszély nem is közvetlen életveszély. A szentség erőt ad a szenvedés elviseléséhez, egyesíti a beteget Krisztus szenvedésével önmaga és az Egyház javára, esetleg hozzásegít a gyógyuláshoz, a bűnöket is megbocsátja, ha a beteg nem tudott gyónni.

A szentségekben, így a betegek szentségében is, Krisztussal találkozunk, Krisztus által pedig Istennel. Isten szeretete jelent meg közöttünk Jézus Krisztusban.

Higgyünk, bízzunk a szentség erejében!

Érdemes említést tennünk a betegek szentségének hatásairól:

- A Szentlélek külön ajándéka: a béke, a bátorság kegyelme a betegséggel vagy öregséggel való viszonyban

- Értelem: A betegségben a beteg szabadon egyesülhet Krisztus szenvedéseivel

- Felkészülés az utolsó átmenetre: befejezi hasonulásunkat Krisztus halálához és feltámadásához. Megszilárdítja életünk végső földi szakaszát s mindegy szilárd bástyává teszi az utolsó küzdelmekre előretekintve az Atya házába történő belépés előtt.

A szentség kiszolgáltatói csakis felszentelt papok lehetnek.

Fontos tudjuk, hogy a szentség felvehető, ill. kiszolgáltatható,

- ha a hívő élete betegség vagy öregség miatt kezd veszélybe jutni

- ha a beteget, aki korábban felvette a szentséget és visszanyerte egészségét újabb súlyos betegség érte

- ha valaki komolyabb sebészeti beavatkozás előtt áll

- ha kétséges, hogy a beteg eljutott-e értelme használatára, veszélyesen beteg-e, halott-e (pl. autóbaleset)

- ha a beteg, amikor még értelmi képességei birtokában volt, ezt legalább burkoltan kérte

A szentség kiszolgáltatásának menete:

- A kiszolgáltatás gyakorlatilag a szentjakabi módon történik (a pap a beteg fölé teszi a kezét, imádkozik érte az Egyház hitében, majd a püspök által megáldott olajjal megkeni a beteg homlokát és kezeit).

Sok templomban minden adventben és nagyböjtben van olyan szentmise, amelyen kiszolgáltatják a betegek szentségét, egyéb időben a plébánia- hivatalban vagy a sekrestyében kell jelezni, ha valaki fel szeretné venni a szentséget.

Röviden szeretnék említést tenni a Debrecen - Nyíregyházi Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálatáról, amely 2019. májusa óta van jelen beteglátogató kolleganőkkel is az egyházmegye kórházaiban.

A járványügyi szabályok megtartása mellett, folyamatosan ott vagyunk a betegágyak mellett, vigasztalást, jó szót, imát viszünk a betegek támogatására. Egyre több célzott megkeresés ér el bennünket, ami azt mutatja, hogy az elmúlt négy év alatt eljutott a köztudatba a Szolgálat híre. Tóth László atya és Laczkó Zsolt atya fáradhatatlan jelenléttel segítenek, hogy a szentségek is eljussanak a betegekhez.

A halállal nem ér véget életünk, hanem más módon folytatódik, ezért fontos, hogy szeretteink ne haljanak meg a bűnbánat szentsége (gyónás) és a betegek szentsége nélkül. A Kórházlelkészi Szolgálat munkatársainak talán legfontosabb küldetése, hogy erre a betegek figyelmét felhívják, és igény esetén elérésében közvetítsenek, segítséget nyújtsanak.

Egyházmegyénk honlapján az alábbi helyen található meg a szolgálatunk elérhetősége:

https://www.dnyem.hu/korhazlelkeszi-szolgalat/

A szentmise után agapéra invitáltuk a megjelenteket, akik közül sokan el is fogadták a meghívást. A terített asztal mellet jó hangulatú beszélgetések alakultak ki. Az 50+ csoport tagjai szeretettel, finom süteményekkel várták a résztvevőket.

Köszönjük Havasné Gyöngyinek a szervezést, és hála mindazoknak, akik édes-sós süteményekkel járultak hozzá a rendezvény sikeréhez, és azoknak is, akik segítettek eljutni a szentmisére mozgásukban korlátozott testvéreinknek!

Berényiné dr. Felszeghy Márta

koordinátor

DNYEM Kórházlelkészi Szolgálat

© 2020 A debreceni Szent László Domonkos Plébánia ideiglenes weboldala. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el