Jacek atya húsvéti üzenete
Kedves Hívek!
A húsvéti ünnepek alkalmából a magam és a debreceni domonkos közösség nevében kívánom a feltámadt Krisztustól jövő új életet, reményt és örömet! Ebben a válságos helyzetben nem egyszerű észrevenni ezt az új életet, hiszen el vagyunk különítve egymástól és sokan kényszerülnek egyedül tölteni az ünnepeket. Ahogy tudjuk, igyekszünk egymással tartani a kapcsolatot, elsősorban az ima által, és a közvetített szertartások, telefonos beszélgetések, üzenetek által. Semmi sem képes helyettesíteni a személyes kapcsolatot, főleg az eucharisztikus Jézus Krisztussal, de a feltámadt Krisztus lelke nem engedi, hogy a kötelék ellazuljon, s felszítja bennünk a tüzet, a hitet. Mi, domonkosok naponta imádkozunk ezért a szentmiséken és az Oltáriszentség előtt. Remélem, eljön az idő, hogy újra személyesen találkozzunk hitben és szeretetben megerősödve. Addig is újra ajánljuk lelkipásztori segítségünket, bátran keressenek minket telefonon vagy interneten keresztül.
Igyekezzenek családi körben megtartani a húsvéti ünnepeket, amelyben különösen fontos szerepe van a családfőknek, az édesapáknak. Tovább görgetve segítséget kaphatnak ahhoz, hogy megfelelő módon mondjanak áldó imát a húsvéti étel fölött.
Isten gondviselésébe és a Szűzanya pártfogásába ajánljuk a kedves testvéreket.
Áldott Húsvétot!
Jacek atya
A Keresztény Húsvét Ünneplése - áldáskérés a húsvéti ételekre
Hogyan is ünnepeljük mi keresztények a Húsvétot? Bizonyára családonként és vidékenként ez változik, azonban jó lenne, ha megélhetnénk a Húsvét ünnepét, Jézus Krisztus halálból való feltámadását, úgy is mint egy "Családi Ünnepet".
Most, amikor a járvány miatt nem vehetünk részt a templomi szertartásokon - bár a TV, és internet által bekapcsolódhatnak a Nagyheti szertartásokba - jó lenne egyre bensőségesebben megélni a húsvéti misztériumot.
Jó példa lehet, ahogy az Ószövetség népe a zsidók megünneplik a széder estet, a zsidó Pészách-ot / Pászkát (Húsvétot). Napjaink széder-estéje az elsőhöz hasonlóan, családi ünnepség, és az egység, az egymáshoz tartozás jelképe. Aki a diaszpórában érzi a zsidó néphez való tartozást, az megünnepli Pészách széder-estéjét, bárhol is éljen a világban.
Pészách a vallásos nevelés ünnepe is. Miként a tanítás legjobb eszköze a szemléltetés, úgy a széder-esti szertartás is szemlélteti - elsősorban a gyermekeknek - a Pészách legfőbb tanítását: a szabadság szeretetét, a szolgaság elvetését: "Szolgák voltunk Egyiptomban, de az Isten kivezetett minket."
Tudjuk, hogy amelyik család együtt ünnepel, együtt imádkozik, az együtt is marad, hiszen ez által erősödik bennük az együvé tartozás tudata.
A keresztény családokban a családi ünneplésnek most még nagyobb szerepe van, mint valaha, mivel a templomi ünneplések nem lehetségesek.
Fontos, hogy egyre több családban érvényesüljön a régi mondás: "a család apja a család papja". A családapa olyan ember, aki törődik a családjával és mindent megtesz értük, és amikor korlátokba ütközik, akkor különösen is az Istenhez fordul segítségért, az az imádkozik. A jó apa ez által egyben példát ad és szavak nélkül is tanítja a gyermekeit az imádságos életre. Jelen esetben a Húsvéti ünnep megszervezése egy kicsit az Ő feladata is a családanyák mellett.
A húsvéti lakoma - legyen az akár a Húsvét reggeli, ebéd, vagy vacsora, - jó alkalom arra, hogy a ne csak egy étkezés legyen, hanem egy nagy családi ünnep is, a húsvéti misztérium megélése, a szimbolikus étkezés / ételek által.
A családfő - legyen az apa, nagyapa, vagy hiányuk esetén a családanya, vagy nagymama, -gyermekeik számára egy jó hagyományt is teremthetnek az így ünnepelt húsvéti közös lakoma által, családjuk hitben való megerősítésére.
A feltámadás ünneplése és az áldáskérés a húsvéti ételekre
Gyújtsunk meg egy (szentelt) gyertyát az asztalon, és ezt is magyarázzuk el a gyermekeknek, hogy ez is a Feltámadt Krisztust jelképezi.
Az Atya a Fiú és a Szentlélek nevében.
Az Édesapa vagy édesanya felolvashatja:
† EVANGÉLIUM Szent János könyvéből
A hét első napján, kora reggel, amikor még sötét volt, Mária
Magdolna kiment a sírhoz. Odaérve látta, hogy a követ elmozdították a sírtól.
Erre elfutott Simon Péterhez és a másik tanítványhoz, akit Jézus szeretett, és
hírül adta nekik: "Elvitték az Urat a sírból, és nem tudom, hova tették!" Péter
és a másik tanítvány elindult, és a sírhoz sietett. Futottak mind a ketten, de
a másik tanítvány gyorsabban futott, mint Péter, és hamarabb ért a sírhoz.
Benézett, és látta az otthagyott gyolcsleplet, de nem ment be. Közben odaért
Simon Péter is. Ő is látta az otthagyott lepleket és a kendőt, amely Jézus
fejét takarta. Ez nem volt együtt a leplekkel, hanem külön feküdt összehajtva
egy helyen. Akkor bement a másik tanítvány is, aki először ért a sírhoz. Látta
mindezt és hitt. Addig ugyanis még nem értették meg, hogy Jézusnak fel kellett
támadnia a halálból.
Ezek az evangélium igéi. - Áldunk téged,
Krisztus.
Áldáskérés a húsvéti ételekre
Drága (gyermekek) szeretteim, most azt ünnepeljük valójában, hogy Jézus az engedelmességből vállalt kereszthalálából hogyan támadt fel a harmadik napon. Ezt ünnepeljük az Úr napjaként minden vasárnap. Jézus halálon aratott győzelmét jelképezi mindig az égő gyertya, az örök világosságot, a világ világosságát.
Ahogyan a tanítványok Jézussal együtt voltak az utolsó vacsorán - amikor a zsidók a fogságból való szabadulást ünnepelték - hozzájuk hasonlóan most mi is összegyűltünk, hogy Jézus halálból való feltámadását ünnepeljük.
Keresztény hitünk szerint a teremtő Isten a föld állatait, növényeit, teremtményeit az ember táplálására, földi életünk fenntartására és testünk örömére is rendelte. Neki köszönjük meg ételeinket, és szent akarata szerint örömmel, okos mértékkel és lelkünk javát szem előtt tartva akarjuk magunkhoz venni.
Most különösen a húsvéti ételekre gondolunk, amelyek mindegyike Krisztus Urunk földi életére, szenvedésére és dicsőséges feltámadására irányítják figyelmünket.
Az Ő szent testét jelzi a bárány, illetve a húseledel.
Feltámadását jelképezi a tojás, amelyből az új élet fakad.
A só és a tormaízesíti ételeinket és óvja azokat a romlástól, ahogy óvja lelkünket Krisztus szent tanítása és szentségei az örök pusztulástól.
A kalács pedig a közöttünk maradó Jézust jelképezi, aki a kenyér színében a fehér ostyában ad kegyelmi életet híveinek.
A bor az Ő drága szent vérét jelképezi, melyet értünk ontott a keresztfán.
Kérjük most a mi Urunkat, hogy áldja meg ételeinket, hogy azokban ne csak testünknek legyen táplálék és élvezet, hanem azok által, gyarapodjunk hitben, reményben és szeretetben keresztény életünk folyamán.
Ezért most így fohászkodjunk:
Hogy ételeinket: a húst, a tojást, a sót, kalácsot, bort és minden más ételünket megáldja és megszentelje! - Kérjük Urunkat!
- Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy ezen ételek, testünk javára, örömére, egymás iránti szeretetünk gyarapodására szolgáljanak! - Kérjük Urunkat!
- Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy ezen ételek által közelebb jussunk Mennyei Atyánkhoz, és így földi életünk után mennyei asztalához meghívjon! - Kérjük Urunkat!
- Kérünk téged, hallgass meg minket!
Most, pedig mint Isten szeretet gyermekei imádkozzunk úgy, ahogyan a mi Urunk Jézus tanított imádkozni: Mi Atyánk aki,...
Kérjük égi Édesanyánk közbenjárását is: Üdvözlégy Mária, ...
Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek! Miképpen kezdetben most és mindörökké Ámen.
Váljanak ezen ételek földi életünk fenntartására, erősítésére, örömére. Emlékeztessenek minket Urunk sok földi szenvedésére, a halálból való dicsőséges feltámadására, és az Ő szent tanítására, hogy mindent mennyei Atyánktól kell kérnünk, és a kapott adományokért Neki kell szívből hálát adnunk, most és mindörökkön örökké. Ámen!
Édesapa vagy édesanya:
Áldjon meg minket, valamint ételünket és italunkat a Mindenható Isten, † az Atya a Fiú és a Szentlélek. Ámen
Ének: Örvendetes napunk támadt,
Jézus Krisztus, mert feltámadt.
Örvendjünk, vigadjunk,
Vígan mind most mondjunk
Alle, -alleluját!
A dicsőségesen feltámadt Krisztus világossága oszlassa szét szívünk és elménk homályát!
Kegyelmekben gazdag, örvendetes Húsvéti Ünnepeket!
Forrás: Szabó Laci atya (Gönc)